Kasulikku lugemist

Miks mu kell ei käi?

Tõenäoliselt on su kell katki;-) Tegelikult on nii, et ilma konkreetset ajanäitajat nägemata ei ole võimalik viga tuvastada, sageli on aga kellamehhanism lihtsalt pisut must või tolmune.

Kuidas see tolm ja mustus sinna sisse said?

Meid ümbritsev olmetolm on kella kõige suurem vaenlane, kus vähegi võimalik, sinna tungib ta vahele. Kui tolm kord juba mehhanismi on sattunud, siis kleepub ta igale poole, kus veidi määrdeõli on. Pikemas perspektiivis moodustab selline õli-tolmu segu midagi kiti taolist, mis ei luba mehhaanikal enam korralikult toimida.

Aga mul on ju veekindel kell?

Jah, kui tihendid on korras ja vesi läbi ei pääse, siis tolm ka ei pääse. Samas on ülimalt tõenäoline, et mehhanismi töötades tekib hõõrdumisest mikroosakesi, mis omakorda võivad takistuseks osutuda, ka muutub vananedes õli viskoossus. Tulemuseks on ikkagi see, et ka veekindel kell vajab aeg ajalt puhastamist. Tõsi on see, et korralikult tihendatud korpuses kell vajab hooldust harvemini.

Ma ju alles ostsin selle ja juba patarei tühi?!

Esimene patarei paigaldatakse tehases, tihti on aga teekond lõpptarbijani üsna pikk ja tulemuseks on see, et patarei lõpeb ära juba kella garantiiajal. Seda ei saa lugeda rikkeks ja paremates kellaärides vahetatakse teile selline paterei tasuta.

Esimene patarei kestis üle 2 aasta, peale vahetust saavad otsa mõne kuuga?

Sõltuvalt patarei tüübist võib mõni mark tõesti kesta vaid mõne kuu, iga patarei ei sobi lihtsalt kella sisse. Teadmatusest ostetakse sageli mõnevõrra soodsama hinna tõttu alkaalpatareisid (ALKALINE), mis on oma välimuselt täpselt samasugused, kuid ei ole mõeldud kasutamiseks käekellas. Korralik hõbeoksiidelement peaks vastu pidama minimaalselt 1,5 aastat, praktikas aga pole erandlikud juhtumid, kus patarei kestab isegi üle 4 aasta!

Kui pikk on patarei eluiga?

Ühene vastus puudub. Sõltub konkreetse kella voolutarbest ja patarei mahtuvusest. Suurem patarei kestab kauem, väiksem vähem. Minimaalne võiks olla kusagil 1-1,5 aastat. Sõltub ka tehnoloogiast, mõned kellad kasutavad 1,5V tavapatarei asemel 3V liitiumpatareid, sellise elemendi eluiga on kuni 10 aastat.

Kuidas ma tean millist patareid osta?

Ega ei peagi ise teadma! Hea kellassepp ei pane kindlasti sinu kella sisse sinna sobimatut toiteelementi. Kui aga siiski eelistad kodus põlve otsas patarei ära vahetada ja nii ehk 1-2 eurot säästa, siis vaata et pakendil oleks märge “silver oxide”.

Kas patareikell või mehhaaniline kell?

Maitse küsimus, omad eelised on mõlemal. Tõsi ta on, et üha raskem on head mehhaanilist kella leida ja mehhaanika on ka tihtipeale märksa kallim. Patareikella eeliseks on väga lai hinnaskaala ja kasutusmugavus, ainsaks puuduseks saab lugeda ootamatu seiskumise kui patarei otsa lõpeb. Mõnedele kellatüüpidele on sisse ehitatud EOL ehk end of life indikaator, mis annab märku kui patarei ressurss on otsakorral, sekundiosuti hakkab siis käima 4-5 sekundi kaupa, samas näitavad põhiosutid ikkagi õiget aega.

Kas osutikell või digitaalkell?

Taas kord maitse küsimus. Digi- ehk elektronkella plussiks on tema funktisoonide rohkus: stopper, kalender, äratuskell ja valgustus on vist vaikimisi küll juba kõikidel digikelladel olemas. Juurde annab nuputada aga praktiliselt kõiki funktisoone, kaamera, GPS, baromeeter, kompass, kõrgus- ja sügavusmõõtja jne jne. Isegi koduelektroonika kaugjuhtimine võib kella pealt toimuda. Paljud inimesed kasutvad digikella mitte igapäevaselt vaid just vastavalt vajadusele – matkal, reisil või sportides näiteks.

Kas veekindla kellaga võib saunas ka käia?

JAH ja EI. Ega vesi ja niiskus tõepoolest ligi ju ei pääse, kui kell tõesti veekindel on. Samas mõjub kõrge temperatuur kella tervisele ikkagi lõppkokkuvõttes halvasti, kuna suur osa tänapäevase mehhansimi osadest on polümeeridest. Plastik aga teadagi võib kuumuses võtta juustuvõileiva kuju, mis on liiga kauaks päikese kätte jäänud.

Kas seda siis üldse parandada enam ei saa?

Nii küsib klient siis, kui mõni asi ikka päris katki on. Kõiki asju saab parandada, kahjuks seab aga tööde maksumus sageli piirid ette. Kui ikka remont läheb kallimaks, kui asja esialgne hind, kas siis on mõtet? Teatud osa kellamehhanismidest on tänapäeval ehitatud nõnda, et neid ei saagi remontida. Kui aga kell ikka kandjale nii armas on, siis 99% juhtudest on võimalik kogu mehhanism ära vahetada, sellisel juhul anname tööle 12 kuud garantiid – tegu on ju sisuliselt uue kellaga. Sama kehtib ka seina- ja lauakellade kohta.

Miks ei tohi kahte kella kõrvui käima panna?

Kes ütles, et ei tohi? See on ei-tea-kustkohast alguse saanud legend, et kaks kella teineteise kõrval valetama hakkavad või lausa omadega sassi lähevad. Mõistagi ei pea see paika.

Kuidas ma ise oma kella eest saan hoolitseda?

Põhiline, mida sa ise teha saad on see, et hoia oma kell alati puhas ja kuiv. Puhasta korpust aeg ajalt kuiva, pehme lapiga tolmust ja mustusest. Kui tegu on veekindla kellaga, siis võid pesta lihtsalt leige kraanivee all (NB! ära mingil juhul kasuta kodukeemiat, see võib mõnel juhul pöördumatult rikkuda sinu kella korpuse!). Väldi kõrgeid temperatuure, põrutusi, võimaluse korral ära kanna kella selliste tööde juures, kus see võib viga saada jne. Ilus kell on eelkõige puhas kell, kõik muu on maitse küsimus.